Existence nespočtu blogů věnujících se potulování a kličkování indickou krajinou nás nezastavila ve zplození nového cestovatelského blogu prezentujícího osobní toulky severním koutem Indie, ale též výtvarně i kulinářsky pestrou indickou kulturu.
Ve vyšší pánvi si rozpálíme olej a přidáme římský kmín, hořčičná semínka, kurkumu, koriandr. Koření necháme prohřát a teprve potom přidáme zázvor. Jakmile bude zázvor zlátnout, přidáme k němu brambory a mrkev. Zeleninu promícháme a tím ji zároveň obalíme v koření. Po 2-3 minutách opékání, přilijeme do pánve horkou vodu. Vody by mělo být tolik, aby stačila k ponoření zeleniny. Když se nám brambory a mrkev budou zdát téměř měkké, tehdy přidáme i karfiol. Protože se květák při vaření rozpadá, ponecháme raději větší růžičky. K zelenině přimícháme chilli, sůl, pepř a vaříme do změknutí. Pokud se nám bude zdát směs příliš řídká, zvýšíme plamen a vodu necháme vyvařit. Pro jemné zahuštění můžeme přidat 0,5 dc vody, v které je rozmíchaná hladká mouka. V tomto případě musíme nechat směs znovu projít varem. Na závěr vše dochutíme garam masalou. Směs ozdobíme nasekaným koriandrem.
Ingredience: 8 vrchovatých lžic Mouky na chapati (či celozrná) 50-100 ml Vlažné vody 1 špetka Soli Olej Postup: Do mísy vsypeme mouku a přilijeme k ní vlažnou vodu. Vlažná voda zaručí, že se nám placky budou snáze válet, protože těsto zůstane více pružné. Konzistence směsi by neměla být příliš sypká ani příliš řídká. Těsto si rozdělíme na čtyři díly. Z prvního dílu v rukách vyválíme kuličku, kterou přitlačíme k talířku s moukou. Z takto připraveného a omoučeného dílu vyválíme placku. Pokud se nám stále lepí na podložku, přidáváme opatrně mouku. Rozpálíme pánev, potřeme ji slabou vrstvou oleje a placku usmažíme. Po otočení, přidáme na pánev ještě kapičku oleje. Když se placky smaží na sucho, nejsou tak chutné a vláčné.
Rozdrťte či pomelte ořechy na prášek. Tuto drť opékejte ve vyšší pánvi zhruba čtyři minuty na mírném ohni. Ale opatrně, pokud necháte ořechy příliš dlouho nad ohněm, začnou pouštět olej. Dále si v kastrůlku rozpusťte vodu s cukrem. Vodu vařte dokud se z curkové vody nezačne tvořit sirup. Správnou konzistenci poznáte podle toho, když ve vodě namočíte lžičku, vytáhnete ji a prstem zkusíte lepivost usazené tekutiny. Pokud se cukr uchytí na kovu tak, že při doteku s prstem začne tvořit průhledné vlásky, je čas, vmíchat do sirupu šafrán a tekutinu odstavit z plotny. Do vyšší pánve s ořechy důkladně vmíchejte cukrovou vodu. A po promíchání, přelijte hmotu na talíř a rozetřete na cca 0,5 cm plát. Nechte vystydnout a nakrájejte na malé kousky. (Pokud bude hmota řidká, můžete ji přendat do pekáčku a vložit do troubky, kde se přebytečná voda vypaří.)